149 години от смъртта на видния революционер Георги Бенковски!

Гаврил Хлътев,(по рождение),роден е в Копривщица на 21.09.1843г. В сем. на Грую и Нона Хлътеви. Има 2 сестри:Куна и Василя. Гаврил има тежко детско,баща му умира,когато той е едва на 5г.Учи само до 3-ти клас в Основното Копривщенско училище,а след това майка му го дава да учи терзийство.След това става абаджийски чирак,,после се отделя от майстора си и се залавя с търговия.

Влиза в конфликт с турските власти като се твърди,че на Спасовден,той „арестува“няколко заптиета,които опитват да попречат на народното веселие в Копривщица.Хвърлен е затвора и му е наложена глоба.Освободен с помощта на зет си напуска Копривщица, и пътува из Мала Азия,където провежда успешен бизнес и търговия,но преживява и обратите на съдбата,които променят живота и мисленето му!
Според Захарий Стоянов-Бенковски говори 7 езика: български,турски,гръцки, италиански,полски,румънски и персийски. 
В Букурещ се запознава със Стоян Заимов,който го привлича в 
революционното дело за освобождение на България! Дарява средства за вестник „Михал"
През март 1875г.е намесен в скандала м/у Ботев и Каравелов,за начина на водене на борбата и ролята на 2-рия в БРЦК!
Лятото на 1875 , е включен с група революционери в неуспешното-
подпалване на Цариград.Целта на акта е, да се предизвика смут в империята.
Именно тук Гаврил Хлътев се сдобива с паспорта на поляка Антон Бенковски (даден му от Заимов) и променя малкото си име на Георги. От тук насетне остава в историята като Георги Бенковски!


Връща се в Букурещ,където дейно участва в създаването на Гюргевския комитет,където,се взема и решение за Общо въстание-1876г.
До самият момент на заседанията,той не е бил толкова познат сред дейците,
като е имало и гласове против неговото участие.Но всичко се обръща,след ситуация с румънски шпионин нахлул на заседанието на комитета.Бенковски проявил смелост като:"удря шамар на шпионина и с думите,че първо се чука на вратата,го изхвърля от стаята!"
Георги Бенковски е избран за помощник-апостол на IV Пловдивски революционен окръг с център Панагюрище с главен апостол Панайот Волов. Бързо се откроява с усет,смелост
самоувереност,ораторство и харизма!Дори самият Волов преценява,че Бенковски е по-достоен и доброволно отстъпва мястото си на пръв апостол. 


Те разделят дейността си,за да бъде свършена по-добре и по-бързо работата по агитацията,набирането на дейци и съживяването на революционния дух.
Бенковски се справя отлично! Самият той организира изв.Оборищенско събрание. Заради строгостта и желанието му за ред и дисциплина,бива обвиняван в авторитаризъм,но с дух и хладнокръвие,сломява опозицията!
Обявяването на Априлското въстание, на 20.04.1876г.в Копривщица,заварва  Бенковски и повечето апостоли  в Панагюрище.Той вдига въстанието и там,бързо сформира чета и тръгва да вдига и околните села. Т.нар.Хвърковата чета,(ок.130души)


Неуморно обикаля и успява да вдигне много въстаници,играе централна роля във въстанието.На 23.04 с четата си изминава 30км.м/у Панагюрище и с. Петрѝч.В местност Сливовка,разбиват османски башибозук и черкези.Към него се присъединяват и още 105души на Орчо войвода! Печелят още 1 битка и тръгват към Еледжик! 
След жестокото потушаване на бунта в Панагюрско,на 2.05.Бенковски с чета от 70 души тръгват към Тетевенския балкан.В непрекъснати сражения с турците четата се стопява,а на 7.05 я разпуска.


Заедно със З.Стоянов,отец Кирил и Стефан Далматинеца,на 12.05.1876г., след предателство на местния селянин Въльо,попадат в засада на турците на мост на р.Костина.Бенковски е убит.
Главата му е пратена в Орхание,а след това в София.
З.Стоянов,по чудо оцелява и има възможността да опише събитията
в „Записки по българските въстания“.


За народа,Бенковски е един от най-почитаните революционери! На негово име,има кръстени много училища ,улици и села! Изградени много паметници,домът му е превърнат в музей.Поета Иван Вазов пише стихотворение,посветено на Бенковски.
Провеждат се внушителни събития и чествания в годишнините от смъртта му.
Христо Спасунин през 1985г. слага началото на туристическия поход „По стъпките на Хвърковатата чета на Георги Бенковски"
Да почива в мир !

Споделете с приятелите си

Коментари

Има 0 коментара за статията

Напишете коментар

За да добавяте коментари е необходимо да се впишете в системата
ВХОД